Εκπαιδευτικά  προγράμματα προηγούμενων ετών

Σχολικό έτος 2012-2013

• Αγωγή Σταδιοδρομίας. Εκπόνηση του προγράμματος με θέμα "εκπαιδευτικές πιλογές - επαγγελματικές προοπτικές", Β΄ τάξη. Υπεύθυνη καθηγήτρια : Μαρία Τερζάκη.
  • Αγωγή Υγείας. Εκπόνηση προγράμματος με θέμα : "Ενδοσχολική βία - προβληματισμοί εφήβων", Α΄ τάξη. Υπεύθυνες καθηγήτριες: Χατζηδήμα Α., Ζάχου Αγγελική, Στασινοπούλου Φανή.

Σχολικό έτος 2008-2009

• Αγωγή Σταδιοδρομίας. Α. Εκπόνηση του προγράμματος με θέμα "Σταυροδρόμι ! Λήψη απόφασης." Β. Ημερίδα σταδιοδρομίας με θέμα:   "Γνωρίζω το Σήμερα. Δημιουργώ το Αύριο" Γ. Ημερίδα με συμμετοχή μαθητών της Γ' τάξης: "Τελική Ευθεία"
  • Αγωγή Υγείας. Εκπόνηση προγράμματος με θέμα : "Τρώω σωστά ! Ζω όμορφα ! "
  • Βουλή των Εφήβων. Υπήρξε ικανός αριθμός μαθητών της Β' τάξης του Λυκείου που συμμετείχε στο πρόγραμμα.

Σχολικό έτος 2007-2008

• Αγωγή Σταδιοδρομίας. Α. Εκπόνηση του προγράμματος με θέμα "Εναλλακτικές μορφές ενέργειας και σύνδεσή τους με την αγορά εργασίας."
    Β. Ημερίδα σταδιοδρομίας με θέματα :
    α. Εφηβεία.
    β. Η στάση των γονέων στις Πανελλήνιες Εξετάσεις.
    Γ. Ημερίδα με συμμετοχή μαθητών της Γ' τάξης: "Τελική Ευθεία"
  • Περιβαλλοντική Εκπαίδευση. «Το δάσος της περιοχής μας. Μια ανάσα απ' τις ανάσες μας.»

Σχολικό έτος 2006-2007

• "Καλλιτεχνικά Επαγγέλματα". Υπεύθυνοι Καθηγητές: Σταύρου Αλεξάνδρα, φιλόλογος Κεφαλά Γεωργία, υπεύθυνη Γρα.Σ.Ε.Π.
  • "Μικρός Συναξαριστής". Αγιογραφία - Υμνολογία / Λαογραφικά - Ιστορικά Θέματα.
    Συγγραφική Ομάδα : Αδαμοπούλου Βασιλική, Δάβαρη Αγγελική, Δανίλη Καλομοίρα, Δελαβογιά Παρασκευή, Δημάκη Θεοδούλα, Δημητράκης Νικόλαος, Δημοπούλου Σοφία, Θάνος Γεώργιος, Κsuna3aristisατσιμίχα Μυρτώ, Μαγούλης Μιχαήλ, Μακρή Πολυξένη, Ματής Κωνσταντίνος, Μουνταλάς Γεώργιος, Μπάλη Αικατερίνη, Ντάλλας Χρήστος, Ντινάκος Γεώργιος, Ντόβα Μαρία, Παγκάνι Φίλιππος, Παναγιωτάκη Ισμήνη, Παναγιώτου Εμμανουέλα, Παπαδημητρίου Μηλένα, Παπαζαχαρίου Αναστάσιος, Σολακάκη Φωτεινή,  Σπύρου Αλεξάνδρα, Τσιούνη Αναστασία, Χρύσανθου Φανή, Ψυχαράκη Γεωργία.

Επιμέλεια έκδοσης: Δημήτριος Φωτόπουλος

Υπεύθυνοι Καθηγητές
  • Δημήτριος Φωτόπουλος, θεολόγος
  • Παναγιώτα Ζωγράφου, Αγγλικής Φιλολογίας

Σχολικό έτος 2004-2005

Σχολικό έτος 2003-2004

Αγωγή Υγείας

Σχολικό έτος 2002-2003

Σχολικό έτος 2001-2002

Σχολικό έτος 2000-2001

• Αγωγή Υγείας.
  • Βουλή των Εφήβων. Υπήρξε ικανός αριθμός μαθητών, κυρίως της Α' τάξης του Λυκείου, και λιγότερος της Β' τάξης λόγω των εξετάσεων. Επελέγη ένας έφηβος βουλευτής από την Α' Λυκείου.

Σχολικό έτος 1999-2000

• Αγωγή Υγείας
  • Βουλή των Εφήβων. Υπήρξε ικανός αριθμός μαθητών, κυρίως της Α' τάξης του Λυκείου, και λιγότερος της Β' τάξης λόγω των εξετάσεων. Επελέγησαν 2 έφηβοι βουλευτές από την Α' Λυκείου.
  • Περιβαλλοντική εκπαίδευση. Ολοκλήρωση και παρουσίαση του τριετούς Ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius 3.1 με θέμα "Τα Σπήλαια". Εκδόθηκε σχετικό έντυπο και στάλθηκε στα συνεργαζόμενα σχολεία.

Σχολικό έτος 1998-1999

Αγωγή Υγείας

Σχολικό έτος 1997-1998

Σχολικό έτος 1996-1997

• Αγωγή Υγείας. Πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών για τα Αφροδίσια Νοσήματα - AIDS από τους υπεύθυνους του Κέντρου Υγείας Κορωπίου.
  • Βουλή των Εφήβων. Συμμετοχή των μαθητών του σχολείου μας στο πρόγραμμα "Βουλή των Εφήβων" με σύνδεσμο την καθηγήτρια κ.Μωραΐτου.
  • Περιβαλλοντική εκπαίδευση. Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός. Διδάχθηκε από την καθηγήτρια Κοινωνιολογίας κ.Χατζηδήμα Αναστασία, που επιμορφώθηκε σε ειδικό σεμινάριο, αλλά και από άλλους συναδέρφους λόγω των αναγκών του προγράμματος.
    • Έκθεση ανακυκλωμένου χαρτιού
    • Ανακύκλωση χαρτιού - αλουμινίου
    • Πρόγραμμα "Σπήλαιο Παιανίας"