"Παναγιά, Η Κυρία των Αγγέλων" (Έκδοση από το Δήμο Παιανίας)

panagia

«Ένα αφιέρωμα στην Παναγία μας, την Κυρία των Αγγέλων και την μητέρα όλων των χριστιανών. Μια εργασία γραμμένη με μεράκι και αγάπη από τους μαθητές και τις μαθήτριες του Λυκείου Παιανίας. Ένα βιβλίο με κείμενα που απευθύνονται σε ανθρώπους όλων των ηλικιών. Κείμενα που κουβαλάνε τη διαχρονική παράδοση της Εκκλησίας και του λαού μας, που συγκινούν και διαπαιδαγωγούν. Η ζωή και οι εορτές της Θεοτόκου, τα θαύματά της, τα κυριότερα προσκυνήματα σε όλη την Ελλάδα, το «περιβόλι» της (το Άγιον Όρος), η εικονογραφία, η υμνολογία, οι παραδόσεις και τα τραγούδια που γράφηκαν στη χάρη της, οι αναφορές των λογοτεχνών και των ποιητών μας... Μια ακτίνα ελπίδας και παρηγοριάς για κάθε πονεμένη ψυχή. Μια πρόσκληση θεογνωσίας για κάθε άνθρωπο»

Πως ξεκίνησε η προσπάθεια

Το έτος 2005 ήταν ξεχωριστό για την Παιανία και τους κατοίκους της. Ο μητροπολιτικός ναός της πόλης μας, αφιερωμένος στην Ζωοδόχο Πηγή, συμπλήρωσε 100 χρόνια ζωής. Από τις εορταστικές εκδηλώσεις, στις οποίες έλαβαν μέρος πολλοί φορείς της τοπικής μας κοινωνίας, δεν ήταν δυνατόν ν' απουσιάζει η νεολαία μας. Το σχολείο μας συμμετείχε στους εορτασμούς με την έκδοση ενός βιβλίου, που είχε τον τίτλο «ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΚΥΡΙΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ». Η έκδοση χρηματοδοτήθηκε από τον Δήμο Παιανίας, ο οποίος, με πρωτοβουλία του δημάρχου κ.Παρασκευά Παπακωστόπουλου, αγκάλιασε την προσπάθειά μας και την παρακολούθησε με ενδιαφέρον μέχρι τέλους.

Πώς εργαστήκαμε

Για την ολοκλήρωση του έργου εργάστηκαν οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας κατά το σχολικό έτος 2004-2005. Τα ενενήντα περίπου παιδιά της συγγραφικής ομάδας χωρίστηκαν σε υποομάδες, ανάλογα με το τμήμα τους και ανέλαβαν να μελετήσουν και να συγγράψουν ένα συγκεκριμένο κεφάλαιο του βιβλίου. Κοινό για όλα τα τμήματα ήταν το πρώτο κεφάλαιο, που αναφέρεται στη ζωή της Θεοτόκου. Οι μαθητές εργάστηκαν συστηματικά και με ιδιαίτερο ζήλο, μελέτησαν τις πηγές, τις συνέκριναν μεταξύ τους, επέλεξαν το υλικό που θα χρησιμοποιούσουν, το διασκεύασαν σε απλούστερη γλωσσική μορφή, όπου κρίθηκε αναγκαίο, και πρόσθεσαν τους απαραίτητους σχολιασμούς και επεξηγήσεις, ώστε τα κείμενα του βιβλίου να είναι κατανοητά στο ευρύ αναγνωστικό κοινό.

Με το ίδιο μεράκι εργάστηκε και η καλλιτεχνική ομάδα των μαθητών. Τα μέλη της (πέντε παιδιά της Β΄ και δύο της Α΄ Λυκείου) φιλοτέχνησαν εικόνες και διακοσμητικά σχέδια, που πλαισιώνουν τα κείμενα και κάνουν το βιβλίο θελκτικό και ευχάριστο σε μικρούς και μεγάλους αναγνώστες.

Το περιεχόμενο του βιβλίου

Φυσικά δεν είχαμε τη φιλοδοξία να δημιουργήσουμε έναν αναλυτικό τόμο, ο οποίος να περιέχει όλα τα προσκυνήματα και τα θαύματα, όλους τους ύμνους και τις εικόνες, τις παραδόσεις και τα λογοτεχνικά κείμενα που σχετίζονται με την Παναγία. Σκοπός μας ήταν να παρουσιάσουμε κάτι ολοκληρωμένο μεν αλλά συνοπτικό, ένα είδος εγχειριδίου. Έτσι επιλέξαμε κάποια στοιχεία από κάθε θεματική ενότητα (δηλαδή κάποια θαύματα, κάποια προσκυνήματα, ορισμένες από τις παραδόσεις κ.α.), αυτά που κατά τη γνώμη μας ήταν τα πιο αντιπροσωπευτικά και μπορούσαν να παρουσιάσουν με πληρότητα και ζωντάνια το πρόσωπο της Παναγίας. Έτσι τα κεφάλαια του βιβλίου διαμορφώθηκαν ως εξής:

Α΄. Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΟΡΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

Β΄. ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

Γ΄. ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

Δ΄. Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ

Ε΄. Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΣΤ. ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

Ζ΄. Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ (στοιχεία λαογραφίας)

Η΄. Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Στις τελευταίες σελίδες παρατίθεται πλούσια βιβλιογραφία και γλωσσάριο.

Συμπερασματικά μπορούμε να πούμε ότι το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Η ανταπόκριση και ο τρόπος εργασίας των μαθητών ήταν ικανοποιητικά, πέραν του προσδοκώμενου.

Συγγραφική ομάδα

Κείμενα