Διδασκαλία και παρουσίαση του προγράμματος με θέμα "Ελεύθερος Χρόνος".  Εκδόθηκε σχετικό έντυπο.

agwgh ygeias 00-01

Το θέμα αυτό ήρθε σαν συνέχεια του θέματος που αφορούσε το σχολικό άγχος. Ορίσαμε τον ελεύθερο χρόνο, συγκρίναμε τον ελεύθερο χρόνο του σήμερα με εκείνον του 1900. Αναφερθήκαμε στους παράγοντες που συντέλεσαν στην αύξηση του ελεύθερου χρόνου σήμερα, στις ωφέλειες από τη σωστή αξιοποίηση του χρόνου καθώς και στις αρνητικές συνέπειες της κακής αξιοποίησης του ελεύθερου χρόνου. Αναλύσαμε το πρόβλημα του ελεύθερου χρόνου που όμως όλοι μας διαμαρτυρόμεθα ότι δεν υπάρχει. Επισημάναμε τους κυριότερους λόγους για τους οποίους δημιουργείται αυτό το πρόβλημα. Τα παιδιά της ομάδας ασχολήθηκαν και με τις εξωσχολικές τους δραστηριότητες αφού συγκέντρωσαν στοιχεία από ερωτηματολόγια. Το παιδί του λυκείου καταναλώνει 8 έως 12 ώρες ημερησίως για τις λεγόμενες εξωσχολικές παραεκπαιδευτικές δραστηριότητες.

Καταλήξαμε ότι ο χρόνος είναι ελάχιστος σε σύγκριση με το επιθυμητό και ίσως η πλειονότητα των μαθητών δεν είναι ικανοποιημένη με τον τρόπο που δαπανά τις εξωσχολικές ώρες, γι' αυτό και ζητά μεγαλύτερη συμμετοχή στην επιλογή των εξωσχολικών δραστηριοτήτων. Οι σημερινοί τρόποι ψυχαγωγίας των νέων είναι πάρα πολλοί αλλά όλοι αυτοί οι τρόποι δεν πηγάζουν από τις ψυχές τους αλλά από άψυχα μέσα.

Οι σημερινοί μαγικοί τρόποι διασκέδασης οδηγούν τους νέους στην αποξένωση. Μετέχουν χωρίς να συμμετέχουν.

Η εκπαίδευση είναι ένα μέσο λύσης του προβλήματος· το σχολείο παράλληλα με την οικογένεια μπορεί να γίνει ο θεσμικός φορέας διαπαιδαγώγησης των νέων για τη δημιουργική αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου μακριά από τις αρνητικές κοινωνικές προκλήσεις.

ΣΤΟΧΟΙ

Ηρεμία για καλύτερες επιδόσεις
Ανάπτυξη κρίσης όσον αφορά την επιβαλλόμενη κατανάλωση
Ανάπτυξη συλλογικής συνείδησης