Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 04/05

«Βιολογικά ή Γενετικά Τροποποιημένα Προϊόντα. Το Φυσικό Περιβάλλον τι επιλέγει;»

Β' τάξη Ενιαίου Λυκείου ? Έπαινος

Κριτήρια επιλογής θέματος

Η επιλογή του θέματος έγινε με αφορμή την άδεια που έδωσε η Ευρωπαϊκή Ένωση (Ε.Ε.) για κυκλοφορία Γενετικά Τροποποιημένων (Γ.Τ.) προϊόντων στις αγορές της. Εκδηλώθηκε έντονο ενδιαφέρον από τους μαθητές για πληροφόρηση και κατανόηση του θέματος και διατυπώθηκαν ερωτήματα σχετικά με το γιατί μέχρι προ τίνος απαγορεύονταν στην Ε.Ε. τα Γ.Τ. προϊόντα, ενώ στις ΗΠΑ επιτρέπονταν και φυσικά παράγονταν, καθώς και ποια συμφέροντα μπορεί να κρύβονται πίσω από τις απαγορεύσεις ή την άδεια κυκλοφορίας. Επίσης διατυπώθηκαν απορίες σχετικά με το αν τα βιολογικά προϊόντα μπορούν να καλύψουν τις συνεχώς αυξανόμενες παγκόσμιες ανάγκες σε τρόφιμα.

Δραστηριότητες

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και επεξεργάστηκαν διεξοδικά μέσα από βιβλιογραφία και το διαδίκτυο η κάθε μια τον κάθε τρόπο παραγωγής (Βιολογικά ? Γενετικά τροπ.). Έγινε συζήτηση ακολούθως κατά την οποία οι μαθητές ανέπτυξαν επιχειρήματα υπέρ και κατά των μεθόδων με σκοπό να πείσουν αλλήλους και να προσπαθήσουν να καταλήξουν σχετικά με το καλύτερο για τη Φύση και την υγεία μας. Διατυπώθηκε ερωτηματολόγιο για την αξιολόγηση του προγράμματος.

Οι πηγές πληροφόρησης ήταν: Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθήνας, Δ.Η.Ω., ΕΚΠΟΙΖΩ, Υπηρεσίες του Υπουργείου Γεωργίας και το Διαδίκτυο.

Μαθητές που συμμετείχαν

ΑΓΓΕΛΗ ΜΑΡΙΑ, ΑΔΑΜΟΠΟΎΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ, ΑΝΔΡΕΪΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΑΝΔΡΕΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ, ΔΑΒΑΡΗ ΠΗΓΗ, ΘΑΝΑΣΗ ΕΛΙΣΑΒΕΤ, ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ, ΚΑΡΝΑΧΩΡΙΤΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ, ΚΥΡΙΑΚΌΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ, ΝΤΑΛΑΦΟΥΡΑ ΕΙΡΗΝΗ, ΠΕΤΡΟΥ ΜΑΡΙΑ, ΤΣΑΚΙΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΑΝΑ

Υπεύθυνη Καθηγήτρια

Ελένη Σκριβάνου, Γεωπόνος