Με το θέμα αυτό οργανώθηκε από το Α4 τμήμα του Λυκείου μας τη χρονιά 1997-98 μια έκθεση συνδεδεμένη με το μάθημα της Αρχαίας Ιστορίας που διδάσκονταν οι μαθητές.

Δημιουργήθηκαν 12 θεματικές ενότητες

- Ο πολεοδομικός ιστός της αρχαίας πόλης

- Τα έργα υποδομής : υδραγωγεία και κρήνες

- Οι χώροι άθλησης και οι αθλητικές δραστηριότητες

- Οι ναοί, οι αρχιτεκτονικοί ρυθμοί και η γλυπτή τους διακόσμηση

- Η αγορά ως πολιτικο-οικονομικό κέντρο

- Οι εμπορικές δραστηριότητες και τα νομίσματα

- Τα θέατρα και οι δραματικοί αγώνες

- Ο κόσμος της μουσικής

- Ο ιδιωτικός χώρος : διάφοροι τύποι κατοικιών και η εσωτερική τους διακόσμηση

- Η ψυχαγωγία στα συμπόσια

- Η ζωή στο γυναικωνίτη

- Τα ταφικά έθιμα και τα νεκροταφεία

Στην 1η φάση της εργασίας οι μαθητές κατασκεύασαν τους πίνακες με φωτογραφικό υλικό, αποσπάσματα από πηγές, ιστορικές αφηγήσεις, λογοτεχνικές περιγραφές και σατιρικά σχόλια.

Στη 2η ανέλαβαν την ξενάγηση η οποία έγινε για τους μαθητές του σχολείου και στη συνέχεια για τους επισκέπτες της έκθεσης. Η εμπειρία αυτή μας ευχαρίστησε όλους, γιατί συνδέθηκε με μια συλλογική προσπάθεια, ξεχώρισαν χαρίσματα και δεξιότητες των παιδιών μας που η σχολική καθημερινότητα προκλητικά παραμερίζει, ενώ η προετοιμασία, απ' την οποία δεν έλειψαν οι σπαζοκεφαλιές, είχε τη σφραγίδα της ανάλαφρης και εύθυμης νεανικής παρουσίας.

Συμμετείχαν οι μαθητές

Μιχαλοπούλου?Μπάτα Σπυρ., Μπαράκου Χριστιάνα, Μπέλος Αναστάσιος, Μπερδεμπέ Αμαλία, Μπόγδανου Φανή, Νασίκας Δημήτριος, Νικολάρας Σωτήριος, Νικολογιάννη Ειρήνη, Νικολογιάννης Σταμάτης, Νικολούδης Στυλιανός, Νούσια Αγλαϊα, Παλασίδου Στεφανία, Πανεζή Μαρία, Παντελαίου Αναστασία, Πανώριος Νικόλαος, Παπαδημητρίου Καλομοίρα, Παπαδοπούλου Σταματίνα, Παπασπύρου Κωσταντίνος, Πασιόπουλος Γιώργος, Παχής Δημήτριος, Πετράκη Αθανασία

Υπεύθυνη Καθηγήτρια

Άννα Πασχαλίδου, φιλόλογος