Διδασκαλία και παρουσίαση του προγράμματος με θέμα "Σχολικό - Εργασιακό άγχος"

Εκδόθηκε σχετικό έντυπο.

agwgh 99-00

Με αφορμή την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση οι μαθητές επέλεξαν αυτό το θέμα.

Στόχος της έρευνας ήταν ο έλεγχος του τρόπου αντιμετώπισης των προβλημάτων τους με ηρεμία, χωρίς άγχος και έπειτα η διαπίστωση του προβλήματος που συνδέει τη σχολική αποτυχία με το άγχος.

Αρχικά η έρευνα ασχολήθηκε με τη μέτρηση του βαθμού αυτοπεποίθησης. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι έχουν χαμηλό βαθμό αυτοπεποίθησης.

Εντοπίσαμε διάφορες αιτίες που εμποδίζουν τους νέους να νιώθουν σίγουροι για τον εαυτό τους.

Αναλύσαμε τον όρο άγχος, αναφέραμε τα συμπτώματά του καθώς και τις επιδράσεις του στην απόδοση των ατόμων στην εργασία του. Ασχοληθήκαμε με τις γενικότερες αιτίες άγχους. Ψάξαμε και βρήκαμε πως κάποιοι καταπολεμούν το στρες. Ασχοληθήκαμε με το στρες στις εξετάσεις και βρήκαμε κάποιες πρακτικές για την καταπολέμησή του. Και καταλήξαμε στο ότι «ένα γέλιο την ημέρα το γιατρό τον κάνει πέρα».

Α΄ Τάξη

Καββάδα Κατερίνα, Καραμήτρου Δήμητρα, Καρρά Άρτεμις, Λιατσικούρα Παναγιώτα, Λιάτσου Παναγιώτα, Πάσσαρη Αναστασία, Πολυκανδριώτη Άννα, Πούλος Αθανάσιος, Πρίφτης Δημήτρης, Σαμιώτη Ελένη, Στάμος Χάρης, Στάμου Ισιδώρα, Σταύρου Αντιγόνη, Τόλης Γεώργιος, Τρικαλιώτη Ναταλία, Τσαπακίδης Γεώργιος, Τσοπέλη Ελένη, Τσούμα Όλγα, Τυροδήμου Πηνελόπη, Φραγκούλης Κωνσταντίνος, Φωτοπούλου Παναγιώτα

Β΄ Τάξη

Μαργώνη Παρθενία, Μποτονάκης Γεώργιος, Πασσιά Κατερίνα