Το Λύκειο Παιανίας

Το 1956 κατασκευάστηκε το κτίσμα. Εκείνη τη χρονιά ιδρύθηκε το Δημοσθένειο Γυμνάσιο Παιανίας, το οποίο ήταν εξατάξιο.

Γύρω στο 1980 ιδρύθηκε το Δημοσθένειο Λύκειο Παιανίας, το οποίο και στεγάστηκε στον ίδιο χώρο με το Δημοσθένειο Γυμνάσιο Παιανίας.

Πλέον στο αρχικό κτίσμα στεγάζονται το 1ο και 2ο Γυμνάσιο Παιανίας, ενώ το Δημοσθένειο Γενικό Λύκειο Παιανίας μεταφέρθηκε σε νέο κτίριο το 1996, επί δημαρχίας του Ίωνα Βορρέ, στον τωρινό χώρο.

Από την ίδρυση του Λυκείου, έχουν διατελέσει χρέη Διευθυντή/ντριας οι εξής:

• κ. Χρήστος Παπαδημητρίου
  • κ. Αγγελική Φακοπούλου
  • κ. Δημήτριος Σαρρής
  • κ. Ιωάννης Χατζηλίας
  • κ. Αντώνιος Σαπουνάς
  • κ. Αλεξάνδρα Σταύρου-Παξινού (1995 έως 2012)
  • κ. Μαρία Τερζάκη (2012-2017)
  • κ. Μαρία Γιαχουντή (από το 2017)

Δυστυχώς, δεν ήταν δυνατόν να βρεθεί περισσότερο υλικό σχετικά με την ιστορία του Λυκείου Παιανίας, επειδή τα σχολικά αρχεία του Γυμνασίου και Λυκείου Παιανίας κάηκαν γύρω στα μέσα της δεκαετίας του '90.

Ευχαριστούμε θερμά την κ.Θεοδώρα Κουρμαδά, Δ/ντρια του 1ου Γυμνασίου Παιανίας, για την πολύτιμη βοήθειά της στην συγκέντρωση πληροφοριών για την ιστορία του σχολείου μας.

___________________________________________________________________________________________

Η πρώτη ιστοσελίδα του σχολείου μας κατασκευάστηκε από την κα Ζάχου Αγγελική ΠΕ19, με τους μαθητές της στα πλαίσια του μαθήματος Πολυμέσα-Δίκτυα. Η σελίδα αναμορφώθηκε από την Τάνια Κιούση, απόφοιτο ΓΕΛ Παιανίας BSc in C.I.S & Mngt - MSc in B.I.T. σε συνεργασία με την Μαρία Δάβαρη-Κιούση.

<iframe src="https://cdn.flipsnack.com/widget/v2/widget.html?hash=fc54t640n" width="100%" height="480" seamless="seamless" scrolling="no" frameBorder="0" allowFullScreen></iframe>