Λαογραφικό Μουσείο Πηλιούνη

Διεύθυνση: Διαδ. Κων/νου 24

Τηλέφωνο :2106644617

Το Λαογραφικό Μουσείο Αλέξανδρου Πηλιούνη, αποτελεί σήμερα διαμορφωμένο χώρο συλλογής  έργων κυρίως της μεσογείτικης αττικής λαογραφίας των τελευταίων αιώνων, και συγκροτήθηκε από τον ίδιο τον ιδρυτή και ιδιοκτήτη, τον Αλέξανδρο Πηλιούνη, γόνο παλαιάς  αγροτικής οικογένειας γεωκτημόνων της Παιανίας.

Το Μουσείο ευρίσκεται σε κεντρικό τμήμα της πόλης, στην οδό Διαδόχου Κωνσταντίνου 24, κοντά στο "παληό χωριό", και περιλαμβάνει δενδροφυτεμένο κήπο τριάμιση στρεμμάτων, συντηρημένα πετρόκτιστα κτίσματα της αγροτικής οικονομίας του προπερασμένου αιώνα, συντηρημένα, επίσης πετρόκτιστα, κτίσματα νεώτερης κατοικίας, κτίσμα προσκυνηταρίου και ναϊδρίου τιμώμενου την εορτή της Αγίας Ζώνης. Όλοι οι χώροι αποτελούν ευρύχωρα εκθετήρια με χιλιάδες εκθέματα που αφορούν σε οικιακά σκεύη, αγροτικά εργαλεία, έργα της υφαντικής ενδυματολογίας και κεντητικής οικοτεχνίας, ιστορικά οικοδομικά μέλη-αποσπάσματα παλαιού αρχιτεκτονικού υλικού, έργα οικιακής διακόσμησης και έργα ζωγραφικής, ανάμεσα στα οποία πίνακες του Θεόφιλου, αλλά και έργα της δυτικής τέχνης του 16ου-17ου αιώνα, της σχολής "Ραφαέλλο", κτλ.

Το Μουσείο Πηλιούνη φιλοξενεί συχνά σημαντικές πολιτιστικές εκδηλώσεις και αξίζει να σημειωθεί ότι αποτελεί χώρο διαρκών εκπαιδευτικών επισκέψεων των σχολείων.